Haber

Peru, Meksika büyükelçisini istenmeyen adam ilan etti

Peru Dışişleri Bakanı Ana Cecilia Gervasi, Meksika’nın Lima Büyükelçisi Pablo Monroy’u aranacak kişi ilan ederek ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre verdi. Bununla bağlantılı olarak Meksika Devlet Lideri Obrador’un Peru’nun görevden alınan Devlet Lideri Castillo’yu destekleyen konuşmaları gösterildi.

Eski Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo parlamentoyu feshetmeye çalıştı, ancak parlamento Castillo’yu görevden almak için oy kullandı. Castillo ve ailesi, Lima’daki Meksika Büyükelçiliği’ne sığınma talebinde bulundu ve Castillo gözaltına alındı. Öte yandan Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, Castillo’yu destekleyen konuşmalar yaptı ve Peru’nun iç işlerine karışmayacağını açıkladı.

GRATA OLMAYAN Peru Dışişleri Bakanı Gervasi, “Peru Hükümeti, Meksika’nın Peru’daki büyükelçisi Pablo Monroy Conesa’yı, ülkesinin en üst makamlarının Peru’daki siyasi duruma ilişkin mükerrer açıklamaları nedeniyle istenmeyen adam ilan etmiştir. ” yaptı. Bakan Gervasi, Meksika’nın en üst yönetiminin açıklamalarının Peru’nun iç işlerine karışmak olduğunu belirterek, Meksika Büyükelçisi Monroy’un ülkeyi terk etmesi için 72 saati olduğunu duyurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Peru’nun kararını “temelsiz ve kınanması gereken” olarak nitelendirdi. Meksika pozisyonunu değiştirmeyecek” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu