Ekonomi

Vakıf Katılım Genel Müdürlüğüne Mehmet Ali Akben atandı

Vakıf Katılım’dan yapılan açıklamaya göre, vizyonuyla faaliyet gösteren Vakıf Katılım’ın 31 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirdiği Yönetim Kurulu Toplantısında kurumun Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak Mehmet Ali Akben atandı. Katılım finansmanı sektörünün referans kuruluşu olmak.

Açıklamada verilen bilgiye göre Mehmet Ali Akben, lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamladı.

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde yüksek lisans derecesine sahip olan Akben, bankacılık kariyerine 1986 yılında Faisal Finans Evi’nde başladı.

1989-1999 yılları arasında Kuveyt Türk’te Mali İşler Müdürü olarak görev yapan Akben, 1999-2011 yılları arasında Anadolu Finans Kurumu ve Türkiye Finans Katılım Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.

2012 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Akben, 2015 yılının prestijiyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı olarak atandı.

Mayıs 2023’e kadar iki dönem BDDK Başkanı olarak görev yapan Akben, 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Konseyi üyeliğine, Haziran 2023’te ise Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak atandı.

Mehmet Ali Akben evli ve üç çocuk babasıdır.

ladikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu